BIENNALNE SZTUKI MŁODYCH RYBIE OKO 10 / wystawa oraz otwarte autoprezentacje laureatów

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy BIENNALNE SZTUKI MŁODYCH RYBIE OKO 10 oraz wydarzenie poprzedzające – otwarte autoprezentacje uczestników zakwalifikowanych do wystawy:

OTWARTE AUTOPREZENTACJE LAUREATÓW BIENNALE: 05.10.2022, g. 12:00 / Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Kuratorzy: Edyta Wolska, Roman Lewandowski

Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko 10” to cykliczny projekt o charakterze konkursu, który posiada ponad 20-letnią tradycję. Specyfiką biennale jest interdyscyplinarny charakter prezentowanych prac oraz przekrój wiekowy twórców (do 35-go roku życia). Prezentowane na wystawie prace są wykonane zarówno w tradycyjnych mediach, jak i z użyciem multimediów, w tym również sztuki efemerycznej. Wystawa pokonkursowa ma z założenia prezentować twórczość młodych, debiutujących na scenie artystycznej twórców. Przedsięwzięcie ma na celu ukazanie jak najbardziej reprezentatywnego wachlarzu najnowszych tendencji zachodzących w polskiej sztuce, a zwłaszcza zaprezentować jej wieloaspektowość, odmienność punktów widzenia i akceptację szeroko rozumianej kulturowej tolerancji. Organizatorzy chcą także zwrócić uwagę na dzieła komunikujące ważne społecznie tematy, które konstytuują naszą narodową tożsamość. Wielką wartością biennale jest wyłonienie w drodze konkursu prac absolwentów uczelni z całego kraju, którzy mieszkają zarówno w dużych centrach artystycznych, jak i na peryferiach. Istotnym celem projektu jest także konfrontacja dzieł oraz młodych artystów z wybitnymi krytykami i teoretykami sztuki w ramach spotkań, indywidualnych autoprezentacji oraz panelu dyskusyjnego z udziałem autorytetów polskiej krytyki artystycznej. Wielkim atutem przedsięwzięcia jest możliwość prezentacji sztuki współczesnej dla społeczności zamieszkującej w subregionie słupskim, który mieści się poza centrami wielkich ośrodków (Gdańsk, Szczecin).

Harmonogram biennale przewiduje otwarte dla publiczności autoprezentacje uczestników, które odbędą się 5 października 2022 r. od godz. 12.00 w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Otwarcie wystaw i ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 6 października 2022 r. w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce o godz. 18.00.

W ramach projektu prezentowane są 2 wystawy zbiorowe, zorganizowane w salonach wystawienniczych: Galeria Kameralna (Słupsk) oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Na dziesiątą edycję konkursu wpłynęło 185 zgłoszeń. Jury w składzie: Dobromiła Błaszczyk, Sebastian Cichocki, Roman Lewandowski, Adam Mazur i Edyta Wolska wyłoniło 18 zgłoszeń artystów, którzy zostali zakwalifikowani do wystawy:

 1. Michalina Bigaj
 2. Katarzyna Bogusz
 3. Agata Cieślak
 4. Piotr Desperak
 5. Joanna Dudek
 6. Ewelina Figarska
 7. Agata Jarosławiec
 8. Daniel Kotowski
 9. Nadia Markiewicz
 10. Piotr Mlącki
 11. Horacy Muszyński
 12. Sara Piotrowska I Maciej Szczęśniak
 13. Laura Radzewicz
 14. Justyna Smoleń
 15. Piotr Urbaniec
 16. Kamila Walendykowicz
 17. Dawid Wojtalewicz
 18. Katarzyna Wyszkowska

Otwarcie Biennale: 06.10.2022, g. 18:00 / Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Wystawa: 07.10.2022 – 31.12.2022

Ekspozycja dostępna będzie w dwóch salonach wystawienniczych BGSW:

Galeria Kameralna / Partyzantów 31a w Słupsku / czynna pn-sob. 10:00 – 18:00

Centrum Aktywności Twórczej / Zaruskiego 1a w Ustce / czynne codziennie 10:00 – 18:00

Pozostało 80% tekstu